Amerikai football történelme
Amerikai football "történelme"
Az amerikai foci egy népszerű labdajáték az USA-ban, de egyre nagyobb teret hódít Európában és Kelet-Ázsiában is. Az Egyesült Államokban egyszerűen csak focinak hívják.
Egy rendkívül kemény, sokszor durvának látszó játék, amely felvonultatja a sport összes szépségét: gyors futások, agresszivitás, szebbnél-szebb testcselek, taktikai fegyelem, nyers erő, pontos dobások, ütközések. Mindkét csapat saját “ end ” zónáját védi, ahová az ellenfélnek a labdát el kell juttatnia a pontszerzéshez.
Az amerikai és az európai foci gyökerei Angliába nyúlnak vissza, hisz az amerikai futball tulajdonképpen a britek egyik kedvenc játékából, a rögbiből (rugby) származtatható.
Az USA-beli tojáslabdázás Kanadán keresztül hódította meg Észak-Amerikát.
Az 1990-es években a futball fokozatosan előre tört a népszerűségi listán, és ma már nyugodt szívvel kijelenthető, hogy a legkedveltebb major sportággá vált.
Ebből a popularitásból adódik, hogy nagyon sokféle szinten űzik ezt a sportot, és többfajta variációja is kialakult:
Profi bajnokság (NFL – National Football League): 32 csapatos a liga, melynek döntője, vagyis a Super Bowl a világ legnézettebb sporteseménye évről-évre;
Egyetemi bajnokság (NCAA – National Collegiate Athletic Association). A legnépszerűbb egyetemi csapatok mérkőzésein teljesen megszokott a teltház és a százezret is elérő nézőszám;
Középiskolai bajnokságok. Vasárnap (és hétfőn este) az NFL-re, szombaton az egyetemi meccsekre figyel mindenki, a péntek pedig a high school futballé a tengerentúlon;
Ez a három legnézettebb bajnokság, ezen kívül még 6 bajnokság létezik kisebb-nagyobb szabálymódosításokkal és kevesebb nézőszámmal. A három fő bajnokságot nézve nem is csodálkozhatunk, hogy az amerikai középiskolás focisták szinte tanulás nélkül kerülnek be kiváló egyetemekre.
Az amerikai futballt egy labdarúgó pálya méretű játéktéren játsszák. A pálya hossza 120 yard (110 méter), szélessége 53 1/3 yard (49 méter). A pálya hosszanti határvonalát az európai focinál megszokott módon oldalvonalnak (sideline), a keresztirányú határát pedig alapvonalnak (end line) nevezzük.
A futballt két 11 főből álló csapat játssza. Minden csapat három egységből áll: támadók (offense), védők (defense), speciális csapatrész (special team). Az egyes csapatrészeken belül minden játékosnak megvan a maga speciális feladata (link a posztokra). A játék jellegéből és a rengeteg sérülésből adódóan az együttesek sok játékost kell, hogy foglalkoztassanak. Az edzői stáb létszáma sem csekély, mivel minden csapatrésznek, és azon belül az egyes pozícióknak a munkájáért is külön szakember felel
Az amerikai futball a területszerzés játéka, persze célja a győzelem, amit pontszerzés általérhető el. Pontszerzéshez a labdát az ellenfél végzónájába kell juttatni, vagy a kapuvasak közé kell rúgni, amelynek eléréséhez minél beljebb kell nyomulni az ellenfél területére. Ezért a területszerzés játéka az amerikai futball, ezért nem is csodálkozhatunk, hogy a szabálytalanságokért nem sárga vagy piros lapokkal büntet a bíró hanem területvesztéssel.
Néhány pontszerzési lehetőség:
Touchdown (TD) (6 pt.), Field Goal (FG) (3 pt.), Safety (2 pt.) és kétféle Extra point (1-2 pt.) létezik.
A mérkőzések négy, egyenként 15 perces negyedből állnak. A második negyed után félidő következik. A mérkőzések természetesen nemcsak másfél óráig tartanak, hisz játék közben többször is megállítják az órát (pl.: támadáscsere, szabálytalanság).
A mérkõzésen 7 bíró tevékenykedik. Mindenkinek külön pozíciója és feladata van. A főbíró (Referee), ő a döntéshozó minden szituációban.
Európai névrokona, a labdarúgás is hasonló népszerűségnek örvend, sőt, egyre magasabb színvonalú bajnokságokat indítanak az USA-ban is, egyre nagyobb a nézettsége, ezzel szemben ma már hazánkban is több amatőr/profi egyesület alakult és bajnokság indult az amerikai futball térhódításának köszönhetően.
Nehéz, sőt lehetetlen megmondani azt, hogy melyik gyümölcsözőbb, melyik élvezetesebb, rengeteg híve van mindkettőnek. Egy átlag ember által felfoghatatlan pénz mozogatja az egykoron még csak játékról szóló sportokat. Elég csupán a PR értékre, a reklámokra, a televíziós közvetítési jogdíjakra, a fogadóirodák hasznára és a játékos transferekre gondolni, csillagászati összegek cserének gazdát, egyszóval érdemes befektetni a tehetősebbeknek, s csak remélhetjük hogy teljes mértékben nem fog elüzletiesedni kedvenc szórakozási lehetőségünk.
Az amerikai foci igazán jó sport és szórakoztató játék, remélem ez a kis cikk kedvet adott mindenkinek, hogy jobban megismerje.